It looks like you're trying to visit our USA store, would you like to go to our UK store?

Tırnak Batmasında Erkek Spor Ayakkabının Rolü

Yazar mehmet 25/09/2018 0 Yorumlar


Tırnak batması, genelde baş parmaktaki tırnağın keskin ucunun ayak parmağının etinin içine doğru büyümesiyle ortaya çıkmaktadır. Kadın ve erkek gözetmeden herkesin başına gelebilecek bir olay olan tırnak batması, çoğunlukla göz ardı edilen bir sorundur. 
Günümüzde sıklıkla görülen tırnak batması, ayak sağlığını olumsuz etkilemesinden ötürü günlük çalışma ve aktivitelerde sıkıntı yaratmaktadır.
Tırnak batmasına neden olan faktörlerden birisi de rahatsız, küçük gelen ayakkabılardır. Ayrıca diğer nedenler, ayak tırnağında zedelenme, ayak tırnaklarını çok kısa kesmekte etki etkemektedir. Giyilen ayakkabılarda ayak parmaklarının birbiri üstüne binmesi daha çok tırnak batmasına sebep olan faktörler arasındadır. 
Tırnak batmasının oluşmaması için ayak tırnaklarınızı yuvarlak kesmek yerine küt kesmelisiniz. Herhangi bir ayak probleminiz var ise düzenli aralıklarla podiyatriste profesyonel ayak bakımı yaptırmalısınız. 
Ayak parmaklarınıza aşırı derece de baskı yapan, sıkıştıran ve dar olan ayakkabılar giymemelisiniz.  Onun yerine ayak parmaklarınızın içinde rahatça hareket edeceği, kalıbı uygun Chekich ayakkabı, erkek spor ayakkabıları tercih ederek tırnak batmasına önceden tedbir alabilirsiniz...

AYAĞINIZA GÖRE AYAKKABI SEÇİN! 
Ayak yapısı ve tipi ayakkabı seçimini etkileyen en büyük etkendir. Piyasa da modern ve şık tasarımlarıyla göze çarpan bir sürü topuklu, spor ayakkabı modeli mevcutken seçim yapmak ister istemez zorlaşıyor.  Ama siz, siz olun görünüşünden çok ayağınızın içinde rahat edebileceği modelleri seçerek kendinize bir iyilik yapın.
Çevrenizdekilerden 'ayakkabı aldım giyemiyorum' tarzı söylemlerde bulunan insanlara mutlaka denk gelmişsinizdir. Bir anlık kararla sadece güzel görüntüsüne kanarak alınan erkek spor ayakkabıları, ayak yapısına uygun olmadığında rahatsızlık verici olduğu gibi tırnak basması gibi problemlere de kapı aralamaktadır. Ayakkabı alacak kişi de düz tabanlık var ise; hiperprone ayakkabı alması tavsiye edilir. Bu ayakkabılar içi destekli,topuğu 2 - 5 topuğu olan destekli ayakkabılardır. Babet tarzı ayakkabıları katiyen tercih edilmemelidir.
Ayağı yüksek kavisli olan kişiler aşilleri kısa olduğu için  çoğunlukla dolgu topuk denilen modelleri seçmelidirler.  Ayağınızın anatomisinde bir kusur olmamasına ragmen yine de hiç bir erkek spor ayakkabı üst üste iki gün giyilmemelidir.  
Normal ayağa sahip biri eşit oranda spor ayakkabı, topuklu ayakkabı, düz tabanlı ayakkabıyı da eşit oranda giyebilir.  Ayak ve Ayak bileği uzmanları uzun saatler boyunca ayakta çalışmak zorunda olanlar için içi ortopedik destekli Chekich modeli olan erkek spor ayakkabılarını tavsiye etmektedirler...

Yorum Yaz