It looks like you're trying to visit our USA store, would you like to go to our UK store?

Erkek Spor Ayakkabı Tarihi

Yazar mehmet 30/04/2019 0 Yorumlar

Çağlar ve nesiller boyunca farklılık gösteren ayakkabı, taban ve saya denilen iki parçadan oluşmaktadır. Ayakkabının alt parçasını oluşturan taban kısmı yerle temas eden, kalın ve sert maddelerden oluşan kısımdır. 
Saya ise ayakkabının üst kısmını çevreleyen, ayağı dış etkenlerden koruyan kumaş, deri gibi maddelerden yapılma parçadır. 
Coğrafi konuma ve iklimlere göre bir çok çeşidi ve modeli olan ayakkabılar, ayrıca tarz ve stile göre de bir çok muhtelif seçeneği bulunmaktadır. 
Hem göze hitap eden hem de yürüyüş sırasında ayağa rahat ettiren ayakkabı modelleri arasında üst sıraya yerleşen Spor ayakkabıları, her ülkeden insan tarafından en çok giyilen tür olarak bilinmektedir. 
Kullanımı bu kadar büyük kitlelere yayılan spor ayakkabının tarihine bakacak olursak, 1800’lü yıllara dayandığını fark edebiliriz. 
1839 yılında volkanlaşma tekniğini Charles Goodyear keşfetmesiyle, ayakkabı tabanlarının lastikten imalatının da önünü açılmıştır. 
1860 yıllara gelinmesiyle adı bilinmeyen bir İngiliz tarafından giyilen lastik tabanlı bez ayakkabılar, spor ayakkabının başlangıç tarihini de oluşturmuştur. 
1917 de ABD’nin ilk bez ayakkabıları üretmesi ile yetişkinler tarafından kullanımı başlayan spor ayakkabılar, piyasa da oldukça ses getiren ürünler olarak göze çarpmaktadır.
O günden bu güne 21. Yüzyıla kadar bir çok alternatif üretimin ve teknolojinin gelişmesiyle çoğalan spor ayakkabı markaları, günümüzde piyasaya sürdükleri binlerce farklı modellerle kullanıcının beğenisine hitap etmektedir. 
Chekich erkek ve bayan spor ayakkabılarından, kışlık botlara ve sneakers ayakkabıların birbirinden güzel ve konforlu tasarımlarının bir araya geldiği Modalax.com, güvenilir ticaret anlayışıyla müşterilerine şıklığın vazgeçilmez rahatlığını sunmaktadır…

AYAKKABININ GELİŞİMİ
Tarihteki ilk ayakkabıların posttan ve tahtadan yapıldığı düşünülmektedir. Temel olarak ayakkabının gelişim sürecinden önceki kullanım amacı ayak tabanını zorlu koşullardan ve coğrafi iklim şartlarından korumak niyetiyle kullanılmaya başlanmıştır. 
Orta Asya Türklerinin kullandıkları çarıkların yanı sıra 16. Yüzyılda Avrupa da ortaya çıkan mantar topuklu şosonlar, ayakkabının sadece korunma amacının dışında modaya yakın varyantlarının da ortaya çıkmasına sebep olmuştur. 
19. yüzyıldan itibaren Batı Ülkelerinde bir sektör haline gelen ayakkabı üretimi, kışlık-yazlık, spor-topuklu, bot olmak üzere bir çok modelle her koşula göre tasarlanmaya devam ederek bu güne kadar gelişimini sürdürmüştür. 
Çağımızın gerekliliği haline gelen görünüşümüzü ve kıyafetlerimizi tamamlayan bir aksesuar halini alan ayakkabılar, farklı tercihlere uygun şekilde üretilmeye başlanmıştır. 
Görünüşleri ve şık tasarımlarıyla tüketiciyi etkisine alan ayakkabılar, günlük kullanım ve sportif aktiviteler için vazgeçilmez ürünlerin başında gelmeye başlamıştır. 
Spor için özellikle ayağın konforunu ve ortopedik yapısına uyan rahat modeller, spor ayakkabısı olarak nitelendirilmektedir. 
Kauçuk tabanlı, hava alan yapısı ile ayağın nefes almasını sağlayan maddelerden üretimi yapılan spor ayakkabıları, ayağın ve bacağın yerden aldığı darbeleri doğru şekilde iletmesiyle sakatlık gibi olumsuz durumlara karşı önlem alınmasını sağlamaktadır. 
Spor ayakkabılarının dışında kalan kışlık botlar, kalın tabanları ve deriden üretilen sayadan meydana gelen botlar, zorlu iklim şartlarını bertaraf ederek, soğuktan ve yağmurdan ayakları korumak için üretilmektedir. 
Chekich markasının özellikle erkek ve bayan modellerinde öne çıkan günlük kullanımının rahatlığı da tüm Avrupa ülkelerinde en çok tercih edilen model halini almıştır. 
Spor ayakkabı ve kışlık botların en çok rağbet gören modellerini bünyesinde toplayan Modalax.com, kalitenin ve en uygun fiyatın tüketiciyle buluşmasını sağlamaktadır…

AYAKKABI HAKKINDA AZ ÇOK BİLDİKLERİMİZ
Milattan önceki çağlarda ilk insanların ayakkabısız yalın ayak gezmenin zorluğu karşında ayaklarını kesen ve kanatan diken, çakıl taşı ve kayaların sonunda tarihin ilk ayakkabılarını yakaladıkları hayvanların postlarını ayaklarına geçirmeleriyle ortaya çıkmıştır. 
Ayaklarını korumanın yöntemini bulmaları sonrasında ayaklarının şeklini alan ve ayaktan kolaylıkla çıkmayan tarzda biçime sokmaya çalışmışlardır. 
Arkeologların geçmiş tarihten buldukları ilk ayakkabı modelleri iki ayrılmaktadır. Alt tabanı postan oluşan ve üst kısmı iplerle bağlanmış üstü açık modelin yanında tüm ayağı saran kapalı modellere rastlanılmıştır. 
Medeniyetin gelişmesiyle ayakları korumak amacıyla giyilen ayakkabılar bir çok çeşit ve şekle bürünerek insanların hala daha severek kullandıkları zorunlu ihtiyaç halini almıştır. 
Günlük kullanım ve spor branşlarında kullanılmak üzere iki ayrı konsepte giren ayakkabılar, yaşadığımız bu devirde çeşitli mevsimlere ve tarzlara göre üretilerek piyasaya sürülmektedir. 
Her ayak numarasına göre üretimi yapılan ayakkabıların da bir çok çeşidi bulunmaktadır, bunlar arasında en çok göze çarpan; Bot, Spor ayakkabı, Sandalet, İskarpin, Mokasen, Hasır bezden ayakkabılar olmak üzere çeşitleri mevcuttur.
Tüm ülkelerin en çok kullandığı belirlenen ayakkabı türü ise Spor ayakkabı modelleridir, giyildikleri sıra verdikleri rahatlık ve uzun süren çalışma temposu sırasında ayağın şekline olan uyumlarıyla daha çok tercih edilmektedir. 
Canlı renkli tasarımları, şık görünümleri ve dinamik yapılarıyla doğa yürüyüşleri ve uzun koşular için biçilmiş kaftan olma özelliğine sahiptir. 
Türkiye’de ve çoğu Avrupa ülkelerinde satışı en çok yapılan Chekich marka spor ayakkabıları, uzun ömürlü kaliteli yapısı ve her kombine uyan dizaynlarıyla dikkat çekmektedir. 
Modalax.com da yer alan bir çok kaliteli ürün, ücretsiz kargo ve güvenli satış kolaylığıyla her bütçeye uygun ayakkabıların buluşma noktası olarak hizmet vermektedir. Yılın en yeni ve trend ayakkabı modellerini 12 ay taksit imkanıyla sunarak, tarzınıza ışık katacak ayakkabılarla tanışmanıza vesile olmaktadır…

Yorum Yaz